Historie festivalu

Podívejte se, jak vypadaly plakáty a program v proměnách času...

Džemfest vznikl v roce 2000 jako malý studentský happening v době, kdy se na Šumpersku nekonal jediný rockový festival. Při prvním ročníku byl Dům kultury vyprodaný a podobně úspěšný je Džemfest už patnáct let.

Vedle hlavní hudební scény nabízí Džemfest každý rok trochu jiný doprovodný program. Zajímavá je filmová scéna festivalu, která v roce 2010 uvedla v republikové předpremiéře tehdy neznámý snímek Once s Markétou Irglovou v hlavní roli, která později získal za píseň k tomuto filmu Oscara. Džemfest uvedl i jiné významné premiéry, například dnes už kultovní snímek Česká RAPublika nebo filmový komiks Alois Nebel.

Džemfest se pravidelně orientuje na sociální oblast. Například využivá popularity u mladých lidí při kampani Daruj Fest, kterou mobilizuje k darování krve a krevní plazmy. V roce 2013 zaregistrovala Transfúzní služba Šumperk díky kampani Daruj fest během jediného dne deset nových mladých dárců. V roce 2014 pomáhali návštěvníci Džemfestu na konto Stelinka. Čím víc piv vypili, tím víc peněz z výtěžku na baru věnovali pořadatelé malé Stele. Loni také vystoupila v hlavním programu Džemfestu kapela The Tap Tap, kterou tvoří dvacet hudebníků z Jedličkova ústavu v Praze. Džemfest navštěvují starší děti z dětských domovů, aby na vlastní kůži zažily rockovou atmosféru v rámci původního projektu "Zažij svůj první fesťák". Tato akce se bude opakovat také letos.

V roce 2013 obdržel Džemfest Cenu Města Šumperk v kategorii Kultura.
V roce 2014 obdržel festival Cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury.