Talentová soutěž pro mladé kapely

Soutěž v roce 2018 vyhrála kapela HRANICE. Blahopřejeme! :)

Každý rok vybereme mladou talentovanou kapelu, která zahájí program na hlavní scéně festivalu Džemfest.
Soutěž Džemkap jsme po 13 letech spojili s vyhledávací soutěží Objev rádia Haná aneb Hledáme nové Radečky. Na soutěži aktivně spolupracujeme a vítězné kapely získají nejen možnost hrát na Džemfest, ale i další promo podporu v hodnotě 200.000 korun :)
VÍCE INFO ZDE.

 

DŽEMKAP 2015

13. ročník Džemkapu zná vítěze - kapelu TROCHA KLIDU ze Šumperka, která hraje autorskou muziku na pomezí folku, popu, rocku, world music. Na jaře 2015 se akustické duo dostalo do hledáčku slavné skupiny Chinaski, která si ji vybrala jako předskokana na olomouckou zastávku vyprodaného Rockfield Tour.
Více o kapele ZDE.
Děkujeme všem kapelám a sólistům za zájem o letošní ročník Džemkapu a těšíme se, že vás uslyšíme někde live.

VYHLAŠUJEME 14. ROČNÍK - DŽEMKAP 2016

Art.promo atelier ONiON ve spolupráci s městem Šumperkem vyhlašuje 14. ročník vyhledávací soutěže DŽEMKAP.

Cílem soutěže je představit širšímu publiku atraktivní formou kapely, které se teprve začínají prosazovat na domácí hudební scéně a pomoci těmto kapelám maximálně se zviditelnit, získat kontakty, prostě to rozjet do vyšších obrátek. Soutěž záměrně není nijak žánrově ani jinak omezena. Výhodou ale je jistá žánrová podobnost s formátem festivalu (viz. historie - program minulých ročníků).
Pro rok 2016 počítáme opět s jednokolovou soutěží na základě poslechu došlých nahrávek. Přihlášení do soutěže: 
Pošlete do 30. 5. 2015 na email info (zavináč) dzemfest.cz přihlášku v el. podobě (krátké info o kapele, sestava, nástrojové obsazení, reference, PR prezentace, spolehlivý kontakt + LINK NA MP3 NEBO ON-LINE PŘEHRÁVAČ (např. Bandzone apod.)
Z došlých nahrávek vybere porota složená z promotérů, novinářů a aktivních muzikantů jednu kapelu, která se představí v hlavním programu Džemfestu 2016.

 

H I S T O R I E       D Ž E M K A P U
 

DŽEMKAP 2014

12. ročník Džemkapu zná vítěze - kapelu ZUTROY ze Šumperka, která hraje hudbu na pomezí rocku a popu s příměsemi jiných stylů. "Zkrátka, kdyby žil Mozart v dnešní době, měl polovinu mozku Franka Zappy a vychovávali by ho John Lennon a Yoko Ono, tak by skládal úplně jinou hudbu, než hrajeme my," tvrdí členové kapely a dodávají: "V podstatě hrajeme rock."
Více o kapele na www.zutroy.cz

 

DŽEMKAP 2013

„To, co nás nejvíc baví, je živé hraní. A to je i důvod, proč tohle všechno děláme,” říkají vítězové 11. ročníku Džemkapu, členové skupiny LOLA BĚŽÍ, kteří se představí 18. října 2013 v hlavním programu Džemfestu. Čtyřčlenná poprocková parta z Prahy hraje jako o život, její koncerty jsou plné energie a na své si přijdou hlavně holky, protože tihle fešáci jim ukradnou sny :)
Více o kapele na http://bandzone.cz/lolabezi

 

DŽEMKAP 2012

Vítězem je funkyrocková kapela VKV z Leštiny u Zábřeha. Osmičlenný soubor, jehož rovnou polovinu tvoří sourozenci Kolčavovi, zahájí hlavní program Džemfestu. Skupina VKV byla vybrána na základě poslechu došlých nahrávek, které k nám dorazily během první poloviny roku 2012. Porota složená z promotérů, novinářů a aktivních muzikantů vybírala z 26 přihlášených kapel.
Více o vítězi na http://bandzone.cz/velmikratkevlny

 

DŽEMKAP 2011

Vítězem je poprocková kapela OBZZOR ze Šumperka a Zábřehu. Skupina Obzzor byla vybrána na základě poslechu došlých nahrávek, které k nám dorazily během první poloviny roku 2011. Porota složená z promotérů, novinářů a aktivních muzikantů vybírala z 23 přihlášených kapel. Letos byla vybrána výjimečně pouze jedna skupina, která zahájí hlavní program Džemfestu.
Více o vítězi na www.obzzor.cz.

 

DŽEMKAP 2010

Vítězi jsou KOBLÍŽCI (kategorie Jesenicko) a KARA BEN MC (kategorie Přespolní)

VÝSLEDKY
Do 8. ročníku soutěže Džemkap poslalo přihlášku 36 hudebních skupin, různého žánru, věku i výkonostní třídy. Minimálně u jednoho člena poroty a tudíž do užšího výběru postoupily tyto soubory: Lidopop / Back to Back / Hutututu / Kara Ben MC / Zpětná vazba / Erection Disfunction Koblížci / Alice´s Number / Šaltava monolit / Eazing Daze.  Po válce argumentů a nekonečných hádkách byli nakonec vybráni přímo koneční vítězové obou kategorií (Jesenicko i Přespolní). Finálový koncert čtyř vybraných kapel se letos poprvé neuskuteční, a to z důvodu finančních. (V příštím roce ale s finálovým koncertem opět počítáme...)

PROFILY VÍTĚZŮ
KARA BEN MC - Kapela z pražského Strahova vznikla na podzim 2007. Momentálně ji tvoří riffová kytara (Jim 23), basa (Mára 24), bicí (Míra 21), zpěv (Edby 26) + automat. synt. (Šráma 24). Oficiálně svůj styl nazývají eRock-Hop.
Více na www.karabenmc.cz.
KOBLÍŽCI - Velmi mladá pop-punková kapela ze Šumperka. Její hvězdu tahá nahoru především hudební portál Bandzone, kde sklízí úspěchu se svými singly, které pravidelně patří mezi nejposlouchanější. Koblížci se od loňského roku objevují na všech zásadních festivalech po celé ČR. V červnu vydali debutové CD. Více nawww.bandzone.cz/koblizci.

 

DŽEMKAP 2009

Vítězové: BLACKERFEED (britský grunge) a GENIUS MESS POETS (retro rokenrol)

VÍTĚZ DŽEMKAPU STEJNĚ JAKO V MINULÝCH LETECH DOSTAL PROSTOR V ČESKÉ TELEVIZI. VE STŘEDU 21. ŘÍJNA 2009 HRÁLA SKUPINA BLACKERFEED V POŘADU DOBRÉ RÁNO S ČT. V PŘÍMÉM PŘENOSU ZAHRÁLA NĚKOLIK SKLADEB A POZVALA DIVÁKY NA FESTIVAL DŽEMFEST.

Do 7. ročníku soutěže Džemkap poslalo přihlášku 19 hudebních skupin. Naživo se utkali o hlasy diváků a o možnost hrát na hlavní scéně Džemfestu tito finalisté: GENIUS MESS POETS ze Šumperka, indie rokenrol ALICE´S NUMBER z Prostějova, indie rock THE BLACKERFEED ze Šumperka, elektronic rokenrol THE IDIOTS ze Šumperka, crazy punk.

 

DŽEMKAP 2008

VÍTĚZEM JE SECOND HAND HUSBAND (kategorie Jesenicko) a RUFUS (kategorie Přespolní)

VÝSLEDKY
Do 6. ročníku soutěže Džemkap poslalo přihlášku 31 hudebních skupin. Naživo se utkali o hlasy diváků a o možnost hrát na hlavní scéně Džemfestu tito finalisté: Kategorie Jesenicko: KOBLÍŽCI a SECONDHAND HUSBAND ze Šumperka Kategorie přespolní: RUFUS z Litomyšle a POTRUBÍ z Č.Budějovic Divoká karta MKZ Jeseník: SKIP JACK z Jeseníku.

FINÁLOVÝ KONCERT DŽEMKAP 2008
Finálový koncert se uskutečnil v pátek 19. září v Divadle Petra Bezruče v Jeseníku. Na koncertu vystoupili vybraní finalisté a všichni bez výjimky předvedli skvělé koncerty! Diváci hlasováním nakonec rozhodli, že vítězem v kategorii Jesenicko se stavá SECOND HAND HUSBAND ze Šumperka a v kategorii Přespolní RUFUS z Litomyšle.

PROFILY VÍTĚZŮ
SECOND-HAND HUSBAND: Kapela, která spolu hraje přesně rok, označuje svoji tvorbu jako melodický rock s prvky folku. Mají za sebou několik koncertů před domovským publikem v Šumperku a jeden v Praze na finále soutěže United Islands of Talents. V prestižní soutěži kapela zabodovala a získala skvělé 3. místo.
Více na bandzone.cz/secondhandhusband.
RUFUS:  Litomyšlskou skupinu Rufus založili bývalí studenti tamnějšího gymnázia. Obsazení zůstává od založení na jaře roku 2004 neměnné. I přes poměrně krátkou dobu působení kapela dosáhla řady úspěchů. Vítězství na soutěži Poličský skřivan, cena diváků soutěže Nová krev, vítězství Demoparády rádia Student Brno účast v rozhlasových pořadech Rockle Českého rozhlasu Olomouc nebo vystoupení na večírku Českého rozhlasu Pardubice . Zahráli si po boku kapel Traband, Horkýže slíže nebo na zavedených festivalech Hrachovka či Jimramov.
Více na www.rufus.cz.

 

DŽEMKAP 2007

Pořádná smůla i radost potkala hudební skupiny, které v pátek 14. září hráli na finálovém koncertu soutěže Džemkap. Bitvu o vítězství svedly na pódiu šumperského H-clubu čtyři kapely, dvě místní a dvě „přespolní“, a to před zraky dvou stovek rockových fanoušků. Ti pak rozhodli o vítězi. O hlasy posluchačů se v domácí kategorii ucházely formace Dvacet facek z Nového Malína a Flower Power ze Šumperka. Soutěž vyhráli o prsa vietnamské ženy novomalínští „pankáči“, kteří získali 40 hlasů, zatímco mladí Šumperáci 39 hlasů.
„V historii soutěže jde samozřejmě o nejtěsnější výsledek,“ připomněl pořadatel Radek Auer. Také ve druhé kategorii, ve které soutěžily soubory působící mimo šumperský region, se vítězství urodilo kuriozním způsobem.
„Skupina Ležérně a vleže zůstala stát se svým tranzitem na půli cesty mezi Vsetínem a Šumperkem. Museli čekat na odtahovou službu a pak na náhradní auto, které by je odvezlo na koncert. Ve Zvoli je zastavila policie kvůli rychlé jízdě, za kterou přišli o tři body a tři tisíce korun. Do Šumperka na soutěž dorazili pozdě, o výsledku už bylo rozhodnuto,“ popisuje svízelný muzikanstký příběh Radek Auer.
Přespolní kategorii tedy vyhráli olomoučtí Flash the Readies. „Jsme hrdí, že jsme Džemkap vyhráli. Na druhou stranu si uvědomujeme, že jsme zvítězili jen díky štěstí, protože Ležérně a vleže jsou lepší kapela,“ píší na svých webových stránkách členové Flash the Readies z Olomouce. I přes pozdní příjezd dali pořadatelé vsetínské kapele Ležérně a vleže prostor ke hraní a ještě že tak, neboť se jednalo o výjimečný koncertní zážitek ve stylu dechna Bobana Markoviče. Obě vítězné kapely, Flash the Readies a Dvacet facek, získaly atraktivní sponzorské dárky od pivovaru Starobrno a především pozvánku na festival Džemfest, kde vystoupí na hlavní scéně po boku kapel Wohnout, Psí vojáci, Laura a její tygři, One Night Band a dalších. Džemfest se uskuteční v pátek 26. října v Domě kultury Šumperk.

DŽEMKAP 2007: KONEČNÉ VÝSLEDKY
Do 4. ročníku vyhledávací soutěže Džemkap se přihlásilo celkem 27 kapel - ze všech koutů republiky a všemožných stylů. Po pečlivém studiu došlých materiálů a urputné rozpravě nad demosnímky nebo empétrojkami vybrala porota (složená ze dvou hudebních publicistů, jednoho studiového producenta a dvou pořadatelů Džemfestu) tyto šťastlivce: Domácí kategorie: Flower Power, art rock (Šumperk) / Dvacet Facek, punk rock (Nový Malín) Přespolní kategorie: Léžérně a vleže, funky rock (Vsetín) / Flash the Readies. 
Finálový koncert Džemkapu 2007 se uskutečnil v pátek 14. října v šumperském H-clubu a diváci zvolili za vítěze FLASH THE READIES a DVACET FACEK. Obě kapely získaly dárky od pivovaru Starobrno a možnost zahrát na hlavní scéně DŽEMFESTU.
Poděkování pořadatelů: Pivovaru Starobrno za skvělé ceny pro kapely, Dvaceti fackám za půjčení bicích, Flower Power za půjčení kytarového komba, Jiřímu Gieslovi za půjčení H-clubu a lidem ze Šumperka a okolí, že přišli, skvěle zapařili a podpořili nové kapely!

 

DŽEMKAP 2006

Čtyři vybrané formace si to v pátek 15. září rozdali „na živo“ před zaplněným H-clubem v Šumperku o vítězství.
U poroty bodovala retro punková kapela Dead Popes Company, diváky naopak zaujali melodičtí Dying Passion.
Do finále soutěže Džemkap 2006 byly vybrány tyto kapely: Dead Popes Company (retro punk) Dying Passion (melodic metal) R!de (grunge) Tainted (industrial core),   spec.host: DESET OČÍ.
Vybrané kapely prošly sítem ve velmi kvalitní konkurenci dalších 34 přihlášených kapel z celé ČR, které do soutěže zaslaly demo CD.
Finálové kolo Džemkapu 2006 se uskutečnilo v pátek 15. září v šumperském H-clubu, kde všechny čtyři kapely zahráli na živo. Dvě vítězné skupiny vystoupí v pátek 27. října na hlavní scéně festivalu Džemfest!
Jednoho vítěze zvolili hlasováním diváci, druhého vybrala porota ve složení: KATKA SCHTURZOVÁ (manažerka gramofirmy Universal Music)
IVA MAREŠOVÁ (zpěvačka Deset očí, Divadlo Ta Fantastika)
HONZA HAVLÍČEK (představitel někdejšího šumperského undergroundu)

 

DŽEMKAP 2005

Přihlášku poslali již čtyři desítky kapel, naživo v semifinálovém kole zahrály formace Ambrozie (Horšovský Týn), Pearl Jam rev. (Opava), Optimik (Nový Bor), Feedback (Zábřeh) a Mimesis (Pardubice). Do finále postoupili Feedback a Optimik. Obě kapely dostaly příležitost představit se na hlavní scéně Džemfestu a měly i další šance (např. předskakovat No Name...).

 

DŽEMKAP 2004

Do soutěže se přihlásilo 30 kapel z celé ČR, 6 kapel s nejzajímavějšími demosnímky jsme pozvali k živému hraní, do finále se pak probojovali Filip M. (Ostrava) a Šufunky Gang (Zlín), kteří si zahráli na podzimním DžemFestu a později předskakovali na koncertech skupiny O5 & Radeček.